Mi köze van Egernek egy mátrai barlanghoz? 

2025.01.12

Van Mátrakeresztes határában egy barlang, ami alig  öt méter hosszú, és igen-igen alacsony, de a környékbeli mondák szerint a XIX. században betyárok búvóhelyéül szolgált. De hogy jön ez Egerhez? Úgy, hogy van egy név, ami összeköti a várost ezzel a hellyel: ugyanis a titokzatos üreg neve Vidróczi-barlang, mert hát a monda szerint a híres betyár is itt élte életét egy ideig, végül 1873-ban Egerben temették el. 

De mi történt? Hogyan is kapcsolódott össze a két helyszín - egy mátrai barlang és Eger? A Mátrakeresztes közelében található barlang ideális volt a betyárok számára, mert közel volt a sokszor segítséget nyújtó lakosság, de a hegyek között ügyesen, gyorsan el lehetett rejtőzni az üldözők elől. Bár Vidróczki nem sokáig "lakhatott" a róla elnevezett barlangban, mert vélhetőleg a bandáján belül kialakult viszálykodás miatt Tiribesnél ellenlábasa megölte 1873. február 8-án. Az akkor még csak 35 éves betyár testét annyira összekaszabolták, hogy az egri Megyeháza udvarán azonosítást kellett elrendelni. Végül az egri Rókus temetőben temették el. 

De ne feledkezzünk el a barlangról sem, mert különleges helyről van szó! Ugyanis a vulkanikus hegységekben nem jellemző, hogy barlangok keletkeznek, de a Természetjáró.hu segített ennek a ritka geológiai jelenségnek az okát megtalálni: "... a kis hasadék kialakulásának lényege, hogy az egykori lávafolyás hőjének következtében vízgőz és gázok szabadultak fel, amelyek nagyobb gázhólyaggá egyesülve üreget hoztak létre a lávatestben. Későbbiekben a fagyhatás és az erózió nyitotta meg a barlangot, és nyújtott menedéket a hegység betyárjainak."

A hely szabadon látogatható, és ha meleg időben érkezünk, akkor a barang alatt található vízesést  akár "fürdőszobaként" is használhatjuk... Lehet, hogy Vidróczkiék is így tettek?