A Royal, a szép férfi és Kossuth
"- De szép férfi! - jegyezte meg önkéntelenül Budapest renőrfőkapitányának hitvese,..." Csak semmi ijedtség, nem manapság, hanem a XX. század elején hangzott el ez a mondat abból az apropóból, hogy a szóban forgó hölgy meglátta Bródy Sándort a Royal Szálló éttermében. Ez persze -érthetően- nem esett jól a hölgy férjének, aki azon nyomban eldöntötte, hogy kicsit megleckézteti ezt az írócskát, aki így lenyűgözte az ő felegését.
Napokon belül meghívta az írót egy "szabad eszmecserére", ahol a rendőrfőnök őfelségére, a királyra hivatkozva leplezetlenül felkérte Bródyt arra, hogy szállítson neki híreket arról, hogy az uralkodó balkáni politikája hogyan befolyásolja a fővárosi közhangulatot. Utalva az író anyagi helyzetére 250 koronát ajánlott egy-egy titkos és bizalmas jelentésért, azaz azért, hogy legyen a besúgója. ... és közben már előre örült, hogy Bródy milyen zavarban lesz majd... De az író sokáig nem szólt semmit. Aztán tömören összefoglalta, hogy unokabátyja, Bródy Géza már 12 éve rendőr, ez a hivatása. Neki meg más a hivatása, és ő szereti a pénzt a saját hivatásával, szakmájával szerezni, nem a máséval.
Kíváncsiak rá, hogy mivel zárta az Egerben született író a beszélgetést? A következőket kérte a főkapitánytól: " Ha legközelebb a király őfelségénél jár kihallgatáson, kérem, adja át egy egri kossuthista alattvalója tiszteletét..."
Gondolhatnánk, hogy ez csak amolyan szófordulat volt Bródy részéről, de nem! Annak idején újságíróként valóban járt Kossuthnál Torinbóban, és cikket is írt a találkozásukról, de a messzi-messzi egri gyermekkorból is a '48-as eszméket vitte magával oda, ahová a sorsa vetette.
Felhasznált irodalom: Benedek István Gábor: A lovag napjai
Fotó: ma7.sk